menu: Skierniewice | Łowicz | Brzeziny | Rawa Maz.

Archiwum 2020

 • Podróże z książką ?? ?? ?? ?? ?
  Zapraszamy do lektury książek z naszej biblioteki ?? ?? ??
 • Wielka Liga Czytelników - edycja 2019-2020
  Etap Powiatowy Konkursu Wielkiej Ligi Czytelników został rozstrzygnięty
 • Jerzy Pilch (1952-2020)
  Wystawa poświęcona twórczości Jerzego Pilcha, polskiego pisarza, publicysty, felietonisty, dramaturga i scenarzysty filmowego
  Zachęcamy do lektury » »
 • Zasmakuj w bibliotece - najlepsze opowiadanie z tytułów książek

  Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach ogłasza konkurs dla miłośników książek z miasta Skierniewice i powiatu skierniewickiego.
  Regulamin konkursu (pdf) » »

  Laureaci konkursu

  Dnia 20 maja 2020 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach rozstrzygnięto konkursu pt.: "Zasmakuj w bibliotece - najlepsze opowiadania z tytułów książek". Oto laureaci:
  I miejsce ex aequo: Jan Cimanowski i Gabriela Graszka
  II miejsce: Blanka Brzezińska
  III miejsce: Agnieszka Milczarek
  Wyróżnienie Maria Graszka
  Gratulujemy laureatom!
  Wszystkie prace nadesłane na konkurs są dostępne na stronie internetowej biblioteki w zakładce: "Nie pisz już tylko do szuflady".

  Galeria » »
 • Moja książka z przeszłości
  Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach zapraszamy uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych do udziału w konkursie pt. "Moja książka z przeszłości"
  Regulamin konkursu (pdf) » »
  Plakat konkursu (pdf) » »
  Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach rozstrzygnęła konkurs czytelniczy pt. "Moja książka z przeszłości"
  I miejsce w konkursie zajęła Oliwia Kogut - uczennica klasy VI b ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. K. Makuszyńskiego w Skierniewicach.
  Laureatce gratulujemy!
  Galeria » »
 • źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego - Departament Kultury i Edukacji - Wydział Edukacji
  Biuro Programu "Niepodległa" ogłasza ogólnopolski konkurs literacki "1920". Organizatorzy konkursu zachęcają do stworzenia literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów. Niezwykłych, bo odrodzona po ponad stu latach zaborów Polska musiała zmierzyć się z niełatwym zdaniem obrony i utrzymania swojej obecności na nowych mapach świata.
  W konkursie gatunek nie stawia ograniczeń - przyjmowane będą zarówno klasyczne opowiadania, jak i prace stylizowane na reportaże czy listy. Prace mogą być wymysłem wyobraźni autorów, mogą opierać się na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, mogą być także zapisem rodzinnych historii. Ze względu na przypadające w tym roku stulecie Bitwy Warszawskiej, zachęcamy, aby w pracach pojawił się motyw walki o wolność, wojny polsko-bolszewickiej bądź związany z Bitwą Warszawską.
  Zgłaszana praca nie może przekraczać objętości 30 000 znaków ze spacjami. Konkurs jest przeznaczony dla osób, które mają ukończony 16. rok życia.
  Prace należy przesyłać do 15 sierpnia 2020 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Jedna osoba może zgłosić jeden tekst.
  Regulamin oraz szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/1920-ogolnopolski-konkurs-literacki-w-setna-rocznice-bitwy-warszawskiej/
 • Salon Edukacyjny In Future 2020
  Skierniewicki Salon Edukacyjny In Future 2020 to impreza cykliczna, organizowana co roku z myślą o młodzieży szkół średnich wraz z nauczycielami i rodzicami zainteresowanymi przyszłością swoich dzieci. Młodzież ma możliwość zapoznania się z ofertą szkół wyższych z bliższej i dalszej okolicy, wzięcia ulotek informacyjnych i rozmowy ze studentami wybranych kierunków kształcenia.
  W siedzibie OSiR w Skierniewicach w dniu 10 marca 2020 r. wzięła również udział Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach. Placówka, której sprawa wychowania i kształcenia jest bardzo bliska i zawsze traktowana priorytetowo, z przyjemnością przyjęła zaproszenie organizatorów do wzięcia udziału w imprezie. Zaprezentowane zostały książki - nowości biblioteczne z wielu dziedzin wiedzy, a szczególnie książek przeznaczonych dla maturzystów: kompendiów wiedzy, słowników, repetytoriów, testów językowych itp. Tłumnie przybyłych na Targi maturzystów zachęcaliśmy również do zapoznania się z inną ofertą biblioteki, dostępną także poprzez katalogi on-line.
  Dla nauczycieli, wychowawców i rodziców przygotowane zostało zestawienie tematyczne, chętnie z takiej formy zapoznania się z najnowszą literaturą dla maturzystów skorzystali.
  Galeria » »
 • Konferencja "Metody wspomagające efektywne przyswajanie i utrwalanie wiedzy uczniów przed maturą"
  W dniu 5 marca b.r. Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach przygotowała stoisko z nowościami książkowymi towarzyszące konferencji dydaktycznej dla nauczycieli pt. "Metody wspomagające efektywne przyswajanie i utrwalanie wiedzy uczniów przed maturą". Literatura została tak dobrana, aby uczestnicy konferencji mogli poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę na temat wiodący konferencji oraz zapoznać się ze zbiorami bibliotecznymi, polecanymi dalej uczniom klas maturalnych i nie tylko.
  Zestawienie bibliograficzne związane z tytułem konferencji uzupełniło stoisko biblioteczne i zainteresowało wielu nauczycieli. Bibliotekarze przekazali też informację o szerokiej ofercie bibliotecznej oraz możliwości korzystania z katalogów bibliotecznych on-line.
  Konferencja została zorganizowana w ramach Festiwalu Nauki, odbyła się w siedzibie Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach i miała formę wykładowo-warsztatową, dzięki czemu nauczyciele stale towarzyszyli stoisku i z zainteresowaniem przeglądali książki.
  Galeria » »
 • Kodujemy książki w bibliotece
  5 marca 2020 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach odbyły się warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy pt. Kodujemy książki w bibliotece.
  Celem warsztatów było poznanie podstaw programowania osadzonych w kontekście kompetencji cyfrowych oraz kompetencji miękkich uczniów. Podczas warsztatów uczestnicy pracowali z różnymi formami kodowania informacji (np. szyfry tekstowe, obrazkowe, system binarny, CodyRoby - gra karciano-planszowa itp.). Poznali zasoby internetowe (materiały, linki) dotyczące nauki programowania z wykorzystaniem robotów edukacyjnych.
  Warsztaty prowadziła Mariola Szymczak, nauczyciel bibliotekarz z Wydziału Wspomagania Placówek Oświatowych.
  Galeria » »
 • Warsztaty "Podstawy obsługi tablicy interaktywnej"
  W dniach 25 i 27 lutego w Przedszkolu "Zielony Zakątek" odbyły się warsztaty dla nauczycieli pt. "Podstawy obsługi tablicy interaktywnej". Warsztaty prowadziła Anna Kowalczyk nauczyciel-bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach. Warsztaty zorganizowane w ramach wspomagania placówek oświatowych. Podczas warsztatów została zawiązana sieć współpracy i samokształcenia "Nowoczesna biblioteka: Rozwijanie kompetencji cyfrowych".
  Na warsztatach panie zapoznały się z podstawowymi funkcjami tablicy interaktywnej, poznały ciekawe aplikacje interaktywne, dzieliły się swoimi doświadczeniami w zakresie kształcenia cyfrowego.
  Galeria » »
 • Międzynarodowy Tygodzień E-książki
  Czy wiecie, że nasza biblioteka wykupiła zasób e-książek w e-czytelni IBUK Libra, do których macie darmowy dostęp? Z okazji Międzynarodowego Tygodnia E-książki IBUK Libra prezentuje nowe funkcje. Są nimi cytowanie oraz tworzenie projektów pod prace dyplomowe i zaliczeniowe.
  Więcej informacji znajdziesz na http://bpskierniewice.pl/ibuk.html
  @PWNNauka #MiędzynarodowyTydzieńEksiążki2020
 • Walentynki w bibliotece
  Romans w bibliotece
  Zapraszamy do przeżycia romansu w bibliotece
  Wystarczy odwiedzić Bibliotekę i wypożyczyć książkę z czerwoną zakładką w serduszka.
  Galeria » »
  Przytul książkę i zabierz do domu
  W Walentynki przytul książkę i zabierz do domu. Książka też potrzebuje miłości, szczególnie w ten dzień
  Zapraszamy
  Galeria » »
 • Dzień Bezpiecznego Internetu
  W ramach akcji Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej bibliotece organizowane są zajęcia dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.
  Przygotowałyśmy także wystawę książek dotyczącą bezpiecznego poruszania się po sieci i zagrożeniom w sieci. Na wystawie pojawiły się także materiały edukacyjne dla rodziców i nauczycieli a także filmy, które mogą pomóc nauczycielom w prowadzeniu zajęć z tego tematu a rodzicom zwrócić uwagę jakie niebezpieczeństwa czyhają na ich dzieci w sieci. Zapraszamy do wypożyczania książek i materiałów edukacyjnych.
  Galeria » »
 • XVIII Targi Kariery "Szkoła dla ósmoklasisty"
  W dniu 11 marca 2020 r. w siedzibie OSIR w Skierniewicach odbędą się XVIII Targi Kariery "Szkoła dla ósmoklasisty". Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach, jak co roku, będzie miała stoisko z książkami, dostosowanymi tematycznie do potrzeb ósmoklasistów, nauczycieli i rodziców.
  Zapraszamy w godzinach 10.00-13.00
  do Hali OSiR ul. Pomologiczna 8.
 • 100-lecie Województwa Łódzkiego:
  różnorodność przyrodnicza i kulturowa mojej małej ojczyzny

  Projekt realizowany w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach i jej filiach tj. Brzezinach, Łowiczu i Rawie Mazowieckiej
  Szczegółowe informacje » »
 • Konkurs Plastyczny
  W dniu 12 grudnia 2019 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewickich odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "100-lecie Województwa Łódzkiego: różnorodność przyrodnicza i kulturowa mojej okolicy".
  Laureaci najlepszych prac otrzymali nagrody rzeczowe, finansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Skierniewicach.
  Laureaci konkursu » »
  Galeria » »
 • Wielka Liga Czytelników - edycja 2019-2020
  Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach pełni funkcję Koordynatora Wojewódzkiego V Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników".
  Zapraszamy do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie "Wielka Liga Czytelników", który objęty jest patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej.
  Zachęcamy do realizacji projektu szkoły podstawowe i biblioteki publiczne. Jesteśmy przekonani, że projekt pozytywnie wpłynie na czytelnictwo wśród uczniów i ich rodzin.
  Szczegółowe informacje » »
 • Przyjaciele TPD Skierniewice
  12 grudnia 2019 roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Skierniewicach obchodziło jubileusz 100-lecia działalności. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala na której prezes oddziału TPD w Skierniewicach Teresa Wieczorek wręczyła wyróżnionym statuetki i odznaki Przyjaciel Dziecka. Pani dyrektor Iwona Szwed odebrała statuetkę dla naszej placówki.
  Foto galeria [źródło: dzienniklodzki.pl] » »
 • Warsztaty z Mikołajem
  Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach wzięła udział w "Warsztatach z Mikołajem" zorganizowanym przez Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Skierniewicach. Pracownice biblioteki wspólnie z przydzielona grupą dzieci robiły ozdoby świąteczne, którymi została ubrana choinka. Był tez czas na wspólne kolędowanie, dzielenie opłatkiem i złożenie życzeń.
  Galeria » »
  Relacja fotograficzna także na infoskierniewice.pl
 • #jestnaswiecej
  Aby zamanifestować swój sprzeciw wobec hejtu w sieci Biblioteka dołączyła do kampanii zorganizowanej przez Fundację Orange. W ramach akcji organizujemy zajęcia edukacyjne #jestnaswiecej przeciwko hejtowi skierowane do uczniów kl.4-6 szkoły podstawowej.
  Organizatoryz na symbol akcji wybrali pomarańczową sznurówkę, którą uczniowie wplatają sobie w buta aby pokazać poza siecią swój sprzeciw wobec hejtu.
  Link do filmu
 • Międzynarodowy Dzień Misia
  Jak co roku w listopadzie gościmy najmłodszych użytkowników naszej biblioteki na zajęciach "Jadą jadą misie, śmieją im się pysie.". W związku z Międzynarodowym Dniem Misia przygotowane są zajęcia adresowane do przedszkolaków (5-6 latki). Bohaterem tegorocznych zajęć jest Pluszowy Miś.
  Link do filmu
 • OTK - "PASJA, PROFESJA, POWOŁANIE."
  Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach zaprasza nauczycieli i uczniów do udziału w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery. Jest to coroczne działanie organizowane przez naszą placówkę w ramach Międzypowiatowego Zespołu ds. Rozwoju Poradnictwa Zawodowego mającego na celu inspirowanie lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego.
  Harmonogram zajęć na OTK (pdf) » »
  Program seminarium (pdf) » »
  Wybór materiałów i scenariuszy z zakresu poradnictwa zawodowego (pdf) » »
  Galeria » »
 • 80 - rocznica Tajnej Organizacji Nauczycielskiej 1939 - 1945
  Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach uczciła 80-tą rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej przygotowując okolicznościową wystawę. Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia założycieli TON oraz ich rodzin, pamiątkowe legitymacje członkowskie, oddające klimat epoki czasopisma oraz książki, a także gazetki prezentujące historię TON, historię tajnego nauczania w Skierniewicach i powiecie Skierniewickim oraz inne cenne dokumenty związane z organizacją tajnego nauczania.
  Zwiedzaniu wystawy towarzyszy prezentacja multimedialna będąca uzupełnieniem wiedzy o tajnym nauczaniu.
  Do obejrzenia wystawy zapraszamy w siedzibie ZNP w Skierniewicach ul. Senatorska 12.
  Galeria » »
 • Noc bibliotek 2019 - Znajdźmy wspólny język
  Kolejna Noc bibliotek za nami. W tym roku zabrałyśmy naszych uczestników w podróż do magicznego świata książek.
  Czary przeniosły nas do multimedialnej krainy przygód. Tam za pomocą magii udało nam się przywrócić blask starym księgom. Następnie czarodziejska różdżka przeniosła nas do krainy baśni, gdzie razem z Głuptaskiem dzielnie pokonywaliśmy trudne zadania. Na koniec wyczarowaliśmy ogromną księgę marzeń.
  Galeria » »
 • Modelowe wspomaganie szkoły przez nauczyciela bibliotekarza
  konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy

  27 września 2019 roku o godz. 13.00 w naszej bibliotece odbyła się konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy pt.: "Modelowe wspomaganie szkoły przez nauczyciela bibliotekarza"
  Program:
  1. Przepisy prawa oświatowego - najważniejsze zmiany.
  2. Planowanie pracy biblioteki szkolnej w roku 2019/2020.
  3. Kompetencje kluczowe i ich kształtowanie w bibliotece szkolnej.
  4. Zarządzanie zbiorami.
  5. Statystyka biblioteczna.
  6. Wspomaganie bibliotek szkolnych w zakresie organizacji i zarządzania - diagnoza.
  Galeria » »
 • TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK
  "Cenzura pozostawia nas w ciemności. Trzymaj światło włączone". - to hasło tegorocznej edycji Tygodnia Zakazanych Książek
  Zapraszamy do nas! Skosztuj zakazanego owocu.
  Tydzień Zakazanych Książek (22-28 września 2019 r.) to coroczne wydarzenie z okazji wolności czytania. Akcja ta zwraca uwagę na obecne i historyczne próby cenzurowania książek w bibliotekach i szkołach. Skupia całą społeczność "ludzi książki": bibliotekarzy, księgarzy, wydawców, dziennikarzy, nauczycieli i czytelników we wspólnym poparciu dla wolności słowa.
  Galeria » »
 • Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach
  zaprasza uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej do udziału w bezpłatnym projekcie edukacyjnym
  pt. MĄDRZY CYFROWI

  Zgłoszenia osób do udziału w projekcie przyjmujemy:
  na adres e-mail biblioteka@bpskierniewice.pl,
  telefonicznie 46 833 40 13 lub w siedzibie biblioteki
  do 30 września 2019 roku.
  Więcej informacji o projekcie na stronie https://www.madrzycyfrowi.pl/
  Plakat (pdf) » »
 • Narodowe Czytanie
  Dnia 7 września 2019 r. nasza biblioteka włączyła się do 8 edycji Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy Nowele Polskie.
  Galeria » »

Archiwum 2019

Archiwum 2018

Archiwum 2017

Archiwum 2016

Archiwum 2015

Archiwum 2014

Archiwum 2013

Archiwum 2012

Archiwum 2011

Archiwum 2010

Archiwum 2009