Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach

Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach, ul. Stefana Batorego 64D, 96-100 Skierniewice

logotyp-CRE

Regionalia Ziemi Łódzkiej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do korzystania z materiałów dostępnych w kolekcji Biblioteki Cyfrowej – Regionalia Ziemi Łódzkiej: https://bc.wbp.lodz.pl.

Biblioteka w sieci udostępnia bezpłatnie i legalnie ponad 114 tysięcy obiektów – książek, czasopism, fotografii, rękopisów, map. Jest otwarta dla czytelników 24 h/7.

W zasobach Biblioteki Cyfrowej można czytać najstarsze książki o Łodzi m. in. Opis miasta Łodzi pod względem historycznym, statystycznym i przemysłowym Oskara Flatta z 1853 r., najstarsze łódzkie czasopisma m. in. Łódzkie Ogłoszenia Lodzer Anzeiger z 1863 roku oraz jego kontynuację Lodzer Zeitung, gazetę z przełomu XIX i XX wieku Rozwój, tygodnik społeczno-literacki Odgłosy z lat 1958-1992, czy też Dziennik Łódzki zdigitalizowany do roku 1990. Można także udać się na wirtualny spacer po dawnej Łodzi – na starej fotografii i pocztówce. Zachęcamy do obejrzenia serii zdjęć z Archiwum Ostlandbild, które ukazują Łódź z I połowy XX wieku. Jest to kolekcja stworzona przez A. Kissa i W. Rodego. Jej celem było ukazanie obecności Niemców na ziemiach polskich. Zainteresowanych historią regionu łódzkiego zapraszamy do obejrzenia kolekcji Materiały Regionalne, w której zdigitalizowane dokumenty ułożone są według powiatów.

Jak dotrzeć do potrzebnych materiałów? Na portalu Drzwi do kultury zamieściliśmy krótką instrukcję korzystania z biblioteki cyfrowej:

Drzwi do kultury: Jak korzystać z biblioteki cyfrowej

W materiale prezentujemy sposoby korzystania z biblioteki cyfrowej oraz omawiamy podstawowe indeksy i sposoby wyszukiwania według treści dokumentów. Poruszamy również kwestię praw autorskich w bibliotekach cyfrowych.

Zapraszamy