Skierniewice | Łowicz | Brzeziny | Rawa Maz.

Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach
Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach
Filia w Rawie Mazowieckiej

ul. Zwolińskiego 8d, 96-200 Rawa Mazowiecka,
tel. 046 815 40 14
e-mail: bprawa@creskierniewice.edu.pl

Godziny pracy biblioteki:
poniedziałek: 9:00 - 17:00
wtorek: 9:00 - 17:00
środa: 9:00 - 15:00
czwartek: 9:00 - 15:00
piątek: 9:00 - 15:00
(sobota: ZAMKNIĘTE | niedziela: ZAMKNIĘTE)

Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023

czytaj więcej » »

Zapraszamy nauczycieli i uczniów na bezpłatne zajęcia edukacyjne.
W roku szkolnym 2022/2023 proponujemy » »


Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Zachęcamy do czytania klasyków: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Joanny Papuzińskiej, zaś starszym dzieciom i nastolatkom zaproponujmy wiersze Wisławy Szymborskiej, utwory z antologii prof. Grzegorza Leszczyńskiego "Po schodach wierszy", a także ze starszego wydawnictwa pod redakcją Wiktora Woroszylskiego "Nastolatki nie lubią wierszy". Utwory poetyckie dla dzieci w każdym wieku znajdziemy również w wydanej w 2017 r. kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” w tomie "Wiersze współczesnych polskich poetów".

Zapraszamy do Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach
Filia w Rawie Mazowieckiej

i zachęcamy do korzystania z księgozbioru.

Więcej książek z poezją:
https://www.skierniewice-ped.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0...


Przez książkę do serca - 14 luty WALENTYNKI W BIBLIOTECE

Walentynki w bibliotekach w całym kraju udowodniły, że w książkach (i ich bohaterach) można się zakochać. Z tej okazji Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Rawie Mazowieckiej zaprasza do biblioteki i skorzystania z księgozbioru gdzie poleca literaturę z miłością w tle.Ferie zimowe 2023 w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej

Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Rawie Mazowieckiej zaproponowała dzieciom i młodzieży w czasie ferii zimowych wiele atrakcyjnych zajęć i warsztatów.

Proponowane tematy:
16.01 - zajęcia plastyczne "Pani Zima", prace wykonane samodzielnie przez dzieci oraz do wyboru kolorowanki z motywem zimowym.
17.01 - czytanie bajek - teatrzyk z "Kamishibai" oraz wykonanie przez dzieci prac plastycznych dowolną techniką.
18.01, 19.01, 25.01. 26.01 - zajęcia warsztatowe promujące grę w szachy.
"Szachy – Królewska Gra" – sposób na kreatywne spędzanie czasu w Bibliotece, zapoznanie z podstawowymi zasadami gry w szachy. Zajęcia dedykowane są dla osób, które jeszcze nie grały w szachy, a chcą poznać zasady gry oraz tych, które chcą rozwijać swoje szachowe zainteresowania.
20.01 - gry planszowe wg zainteresowań dzieci.
21.01 - lekcja biblioteczna pt. "Książka i biblioteka to przyjaciele człowieka".

Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia szachowe, podczas których jedni chłopcy poznawali podstawowe zasady gry w szachy a inni pogłębiali już tajniki tej Królewskiej Gry.

Galeria zdjęć » »

Patroni Roku 2023

Rok 2023, podobnie jak poprzednie lata, obfituje w liczne grono patronów, wybranych przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Wybory patronów wiążą się z konkretnymi wydarzeniami i rocznicami, które wypadają w tym roku. Dla upamiętnienia wszystkich osobowości, w całym kraju jak też i w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach Filii w Rawie Mazowieckiej odbywać się będą różnorodne przedsięwzięcia kulturalne.
Mikołaj Kopernik, Jan Matejko i Wisława Szymborska patronami roku 2023 wybranymi przez Senat RP.
Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski to patroni roku 2023 wybrani przez Sejm RP.


Zapraszamy do korzystania ze zbiorów CRE WŁ w Skierniewicach Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach Filia w Rawie Mazowieckiej.

Rok 2023 - Rokiem Mikołaja Kopernika

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rokiem Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Rawie Mazowieckiej zorganizowała wystawę z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. 19 lutego przypada 550 rocznica urodzin, a 24 maja - 480 rocznica śmierci naukowca, który dowodząc, że to Ziemia krąży wokół Słońca, dokonał rewolucji w nauce i myśleniu 19 lutego - w dniu urodzin Mikołaja Kopernika - przypada też Dzień Nauki Polskiej. Mikołaj Kopernik był wszechstronnie wykształconym, wybitnym reprezentantem epoki renesansu. Ukończył prawo, studiował medycynę, próbował sił m.in. jako malarz, poeta, kartograf, strateg, urzędnik, ekonomista i polityk. Jego największą pasją była astronomia. W najsłynniejszym dziele O obrotach sfer niebieskich przedstawił teorię heliocentryczną, która dokonała rewolucji w światowej nauce, zwanej przewrotem kopernikańskim.


Ferie z biblioteką

Biblioteka przygotowała materiały do wykorzystania podczas ferii zarówno przez uczniów jak i nauczycieli. Zachęcamy również do darmowego dostępu do czytelni e-booków Legimi. Kody dostępne w bibliotece.

Książki dla dzieci i młodzieży w Legimi » »
Cyfrowe biblioteki dla dzieci i młodzieży » »
Wybrane biblioteki cyfrowe » »
Materiały edukacyjne dla nauczycieli » »

OFERTA - Ferie zimowe 16-27 stycznia 2023 roku » »


Wypożyczaj i czytaj ebooki bez limitu

Zyskaj bezpłatny dostęp do ponad 70000 tytułów na smartfonie, tablecie lub czytniku.
Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach przystąpiła do bazy Legimi.

czytaj więcej » »

Nowa odsłona IBUK Libra

Dzięki naszej bibliotece masz dostęp online do wybranych publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych, beletrystycznych w języku polskim, które znajdują się na platformie IBUK Libra.
https://libra.ibuk.pl/

Przewodnik do pobrania » »
IBUK Libra pomoc » »
  Dzięki przewodnikowi dowiesz się:
 • Czym jest IBUK Libra?
 • Jak rozpocząć przygodę z IBUKIEM Librą?
 • Zakładanie konta. Dlaczego warto?
 • Korzystanie z zasobów przez konto w bibliotece
 • Zaczynamy, nowy interfejs
 • Czym jest półka myIBUK? Czytanie online poziom wyżej
 • Co jeszcze warto wiedzieć?
 • Jak dołączyć zasób więcej niż jednej biblioteki?
 • Czy IBUK Libra działa na czytnikach e-booków?
KOD DOSTĘPU DO IBUK LIBRA MOŻNA OTRZYMAĆ U BIBLIOTEKARZA!

iBUK

Zasady bezpiecznego funkcjonowania Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach Filia w Rawie Mazowieckiej w czasie epidemii:
 1. Czytelnicy przy wejściu do biblioteki zobowiązani są do dezynfekcji rąk.
 2. W bibliotece należy mieć zasłonięte maseczką usta i nos.
 3. W bibliotece zachować dystans społeczny - 1,5 m od osoby.
 4. Osoby, które mają kary za przetrzymane zbiory przed wizytą w bibliotece powinny je uregulować poprzez wpłatę na nasze konto 22 1240 6292 1111 0010 6968 11 86.
 5. Prosimy o korzystanie w domu z internetowej bazy danych i przygotowanie gotowej listy książek wraz z sygnaturami do wypożyczenia. Istnieje możliwość zarezerwowania książek przez konto w katalogu online. Gotową listę książek można przesłać e-mailem na adres bibliotekarawa@o2.pl lub wydrukować. Zachęcamy do telefonicznego kontaktu w celu uzgodnienia wizyty w bibliotece. Całą dobę dostępna jest internetowa czytelnia IBUK Libra.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Jak co roku, w październiku, obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło tego święta brzmi „Reading for Global Peace and Harmony”. W Polsce skrócono je do „Czytanie dla pokoju”.

Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie. Najmądrzejszą rzecz - książkę i najgłupszą - wojnę!” (Mieczysław Kotarbiński) dlatego my w Miesiącu Bibliotek Szkolnych "czytaliśmy dla pokoju".
Z tej też okazji zostałyśmy zaproszone do Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej. Dla dzieci z Oddziałów Przedszkolnych przygotowane zostały zajęcia z cyklu Teatrzyk kamishibai dla Malucha. Grupy 0a i 0c poznały bajkę „O panach Palcach”, uczestniczyły w zabawach paluszkowych i wykonały prace plastyczne. W Przedszkolu nr. 3 BAJKOWY ZAKĄTEK w grupie „Biedronki” zorganizowana została akcja Głośnego Czytania dla maluchów, gdzie za pomocą bajki kamishibai pt. „Przygody Myszki Pipi”, dzieci przeniesione zostały w świat przyjaźni.
Przez kilka kolejnych dni października, nasz teatrzyk gościł w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 w Rawie Maz. Oddziały przedszkolne wysłuchały „Bajki o Orle, który myślał, że jest kogutem”, a także zapoznały się z kulturą i wierzeniami Indian Ameryki Północnej Na zakończenie zajęć jedne grupy wykonały opaskę indiańską z papieru, inne wykonały prace plastyczne. Podczas kolejnej wizyty w klasach pierwszych, dzieci zostały zaproszone na spotkanie z baśnią inspirowaną dalekim wschodem. Bibliotekarka przeczytała „Bajkę o księciu Husajnie i latającym dywanie”. Na zakończenie dzieci były uczestnikami warsztatów artystycznych.
Przeczytane bajki przyniosły dzieciom wiele wrażeń i radości, i jak wszystkie mądre bajki pozostawiły jakąś modrość w głowie i sercu. Kamishibai to alternatywna forma literatury dziecięcej, łączy w sobie żywą literaturę z obrazem. Jest to tradycyjna sztuka czytania/opowiadania, wywodząca się z Japonii, a jednocześnie najlepszy sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.
Klasa 3 c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej miała okazję obejrzeć film "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica". Film opowiada o dwójce młodych detektywów, którzy poszukują zaginionej księgi. Uczniowie wzięli również udział w akcji bookcrossingowej organizowanej przez naszą bibliotekę oraz zwiedzali niedostępny dla zwykłych czytelników magazyn książek.

Galeria zdjęć » »

Za nami kolejne Narodowe Czytanie

W sobotę 3 września 2022 r. o godz. 12:00 na Placu Piłsudskiego przy pomniku Jana Chryzostoma Paska czytano "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. Czytaliśmy i my.
Dziękujemy za zaproszenie do wspólnego czytania przez Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej „Miej serce i patrzaj w serce!” – ten fragment ballady „Romantyczność” przyświecał Narodowe Czytanie w Rawie Mazowieckiej. Lektura, jak co roku, wybrana została nieprzypadkowo. „Ballady i romanse” wydane zostały dokładnie 200 lat temu, a rok 1822 uznaje się za symboliczny początek epoki romantyzmu w Polsce. Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Rawie Mazowieckiej CRE WŁ otrzymała oficjalne podziękowanie za udział w 11 edycji Narodowego Czytania od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wyrazem podziękowania było także specjalne wy danie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza dołączone do listu.
Cała Polska czyta dzieciom (PDF)

Galeria zdjęć » »

Zapraszamy na Piknik Województwa Łódzkiego

13 maja 2022 r. (piątek) od godz. 13.00 będziemy na Was czekać z naszym stoiskiem wystawienniczym w Parku Podworskim w Cielądzu.


Zapraszamy nauczycieli i uczniów na bezpłatne zajęcia edukacyjne.
W roku szkolnym 2022/2023 proponujemy » »

1 marca - 7 marca, 2022
Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej


Zapraszamy do korzystania z dostępu do naszych czytelni cyfrowych:

Legimi https://www.legimi.pl/lodzkie/
https://www.legimi.pl/bp_skierniewice/
IBUK Libra https://libra.ibuk.pl/
Academica https://academica.edu.pl/
Polona https://polona.pl/


#SolidarnizUkrainą


Для курсів, будь ласка, зв'яжіться зі мною за тел.505 392 412
W sprawie kursów proszę o kontakt pod nr tel. 505 392 412

Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach serdecznie zaprasza 11 maja 2022 roku o godz. 14.30 na konferencję "Czytanie karmi umysł" zorganizowaną w ramach Tygodnia Bibliotek.

Program konferencji » »

Polecamy na majówkę

Tylko u nas dobra książka i partyjka szachów
a maturzyści, gdyby chcieli jeszcze powtórzyć materiał do matury też mamy dla nich ofertę
Zapraszamy

Galeria zdjęć » »