Budżet obywatelski – łódzkie na plus

Budżet obywatelski 2024 ciąg znaków

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Łowiczu

Projekt “Dbaj o zdrowie z biblioteką”

Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Łowiczu realizować będzie zadanie pt. „Dbaj o zdrowie z biblioteką”, finansowane z puli Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „Łódzkie na Plus”  na 2024 rok. Opiewa ono na kwotę 37.577 złotych.  Zadanie dotyczy rehabilitacji zdrowotnej mieszkańców powiatu łowickiego za pomocą biblioterapii i bajkoterapii.

Zbiory biblioteki wzbogacone zostaną o literaturę mającą na celu redukcję stresu, poprawę nastroju, wskazującą pozytywne wzorce. Będą to: poradniki, książki przygodowe, powieści obyczajowe, bajki, biografie.

Dla dzieci i młodzieży prowadzone będą warsztaty edukacyjno-terapeutyczne z bajkoterapii z wykorzystaniem nowoczesnych środków dydaktycznych. Stosując bajkoterapię można dziecku pomóc w wielu trudnych stanach emocjonalnych. Zajęcia będą miały na celu rozbudzenie u dzieci umiejętności rozpoznawania i wyrażania uczuć własnych i cudzych oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami tj. złością, strachem, gniewem. Uzupełnieniem zajęć będą ćwiczenia na bazie nowoczesnych środków dydaktycznych – Robotów Photon Edu. Zakupione zostaną roboty oraz moduły do pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych: Photon Moduł Specjalne Potrzeby Edukacyjne (SPE) oraz Photon Moduł Edukacja Społeczno-Emocjonalna (SEL).

Ćwiczenia pomogą najmłodszym nabyć umiejętności radzenia sobie z niepokojącymi zjawiskami wśród dzieci – wzrastającą liczbą nerwic, przypadków depresji, agresji rówieśniczej. Dla najmłodszych użytkowników – przedszkolaków zorganizowany zostanie konkurs plastyczny, a dla dorosłych warsztaty na temat roli biblioterapii w życiu codziennym.

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Brzezinach

Projekt “Razem dla ekologii”

W roku 2024 Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Brzezinach będzie realizować projekt Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok pt. Razem dla ekologii! Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie 38477 zł.

Celem zadania jest wzbogacenie wśród mieszkańców powiatu brzezińskiego, w tym przede wszystkim przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych zwiększenia świadomości ekologicznej oraz wiedzy na temat działań proekologicznych. W ramach projektu realizowane będą zajęcia edukacyjne oraz  warsztaty ekologiczno-przyrodnicze. Zakupione zostaną nowości książkowe, gry, zabawy ekologiczne oraz roboty edukacyjne. Przez naukę i zabawę uczestnicy projektu poznają zagrożenia środowiska naturalnego i zaangażują się w ochronę przyrody. Podczas spotkań z uczniami przewidziane są różne atrakcje w formie loterii, quizów i zabaw. Projekt zakłada organizację konkursu ekologicznego skierowanego do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych pt. Wszystkie dzieci nie chcą śmieci!